İstanbul'un en iyi web tasarım firması


Sosyal Medyada Bebek Ve Çocuk Kullanımı

Son yılların yeni reklam ve tanıtım mecrası, sosyal medyanın  içerik üretimindeki klişelerden birisi bebek ve çocuk fotoğraflarının paylaşılmasıdır.
 
Birçok facebook, twitter sayfasını beğenen ya da takip eden kişilerin, her bir  markanın sayfasında görmek zorunda kalacağı bebek ve çocuk fotoğrafları düşünüldüğünde, bu kişilerin birkaç fotoğraftan sonra aynı beğeni duygusunu vermesi  imkansızlaşmaktadır. Beğeni duygusu yerini sıkıntı ve tepkisiz kalmaya bırakmaktadır.
 
Reklamcılıkta “Klişelerden uzak durun”  diye bir kural vardır.  Standartlarının henüz oluşturulmadığı sosyal medya mecrasında bunun sadece bir kural olduğu, uygulamada geçerliliğinin olmadığı markaların facebook, twitter  paylaşımlarını izlemekle mümkündür. Görsel öge olarak alışılmışın dışında bir bebek veya çocuk fotoğrafı kullanılmadığı yada alışılmış bir fotoğraf  kullanılsa bile yazılan metin  ile bir farklılık kurulmadığı sürece klişe bir içerik yayınlanıyor demektir. Ortaya konan farklılık olmayınca, binlerce paylaşıma ve mesaja maruz kalan kullanıcıların 1 saniyelik bir göz atışın ardından sayfayı tıklamadan iletiyi terk etmesi  içeriğinin ölü doğmasına neden  olmaktadır.
 
Bebek ya da çocuk fotoğraflarının neden fazlasıyla kullanıldığı gerçeğine gelindiğinde, masumiyetin timsali olmasında cevabı buluruz. İyi olan her  şeyin  kirlendiği, yitirildiği ve özünden uzaklaştığı teknoloji çağında markalar sosyal medya araçlarında kendilerini simgelerle tanımlamaya ve anlatmaya çalışırken bebek ve çocuk figürü bu amacı gerçekleştirmek için seçilen birincil simgelerden biridir.
 
Hemen hemen her marka paylaşımın yapıldığı günün konseptine uygun bir sevimli bebek veya çocuk fotoğrafıyla sosyal medya araçlarında markasını masumiyetle özdeşleştirmektedir. Böylece kullanıcılar ve marka arasında duygusal bir bağ yaratılmaya çalışılmaktadır.  
 
 
Yazar:  Nursel DÜZGÜN
E-mail: nurselduzgun@gmail.com